Nõudmised digitaalseks originaaliks

Trükiettevalmistus on tähtsaim osa enne trükki – õige trükiettevalmistus tagab teile kvaliteetse ja teie soovidele vastava tulemuse. Seetõttu tasub meie nõuandeid hoolikalt lugeda ja järgida.

Printon võttis kasutusele alates 2023. aastast uue rahvusvahelise ofsettrükistandardi ISO 12647-2:2013 versiooni, mida saab edukalt kasutada ka uute optiliselt valgendatud paberitele trükkimisel.

Klientide jaoks tähendab see kahe uue ICC profiili kasutamist trükifailide ettevalmistamisel:

1) PSO coated v3.icc(FOGRA51) – trükkimiseks kaetud paberile , mis asendab varem kasutatud profiili ISO coated v2(FOGRA39).

2) PSO katmata v3.icc(FOGRA52) – katmata paberile trükkimiseks,  mis asendab FOGRA47 baasil varem kasutatud profiili ISO Uncoated v2.

Soovitused

Kujundatava toote lehekülje suurus peab olema kujundusprogrammis määratud tellitud toote mõõduga. Näide: tellitud on 148×210, siis ka dokumendis on määratud mõõduks148 mm x210 mm(page Size-TrimBox).

Kõik leheküljed peavad olema ühes mõõdus ja failis ühe lehekülje kaupa, mitte paarislehekülgedena ehk laotusena (no spread).

Kujunduse programmis määratud mõõdule tuleb lisada lõikevaru 3-5 mm igale välisservale. Lõikevaru peab olema võrdselt igas küljes ja kujundus lehekülje keskel(bleed).

Tekstid, numbrid ja tähtsad kujunduselmendid peavad olema vähemal 3 mm kaugusel servast. Klamberköite puhul tuleks arvestada ka lehekülgede sisseminekuga.

Programmis määratud mõõdu järgi tuleb lisada ka lõikemärgid – seda tuleks teha automaatselt PDF-faili tegemisel.

Lõikemärgid peavad puhta mõõdu servast(TrimBox) asetsema 3 mm kaugusel(offset).

Muid trükitehnilisi märke, nagu näiteks värviriba(ColorBar), monteerimise märke(Registration Marks) jms, lisada ei tohi.

Kõik värvid peavad olema CMYK värviruumis või mustvalged.

Vastavalt  standardile ISO12647-2:2013 on kasutusel uued profiilid:Kaetud paberile: PSOCoated_v3.icc ja katmata paberile: PSOUncoated_v3.icc

Erinevad spot värvid ja ise nimetatud värvitoonid tuleb konverteerida CMYK süsteemi, seda muidugi juhul kui ei taheta trükkida Pantone värvidega.

PANTONE värvid tuleb nimetada täis nime ja numbriga ning jälgida, et sama värvi nimetus ei oleks kirjutatud ka veel teist moodi, sest siis tekib kohe lisavärv.

Pantone värvid on ette nähtud trükkimiseks eraldi 100% pinnana.

Trükituna väiksema värviprotsendiga on PANTONE värvi tulemus ette teadmata ja jääb kliendi vastutada.

Metallikvärvid on katvad värvid, st et mustal värvil ei tohi olla ületrükki.

RGB ja Lab värvid ei ole offsettrükis lubatud, samuti ei tohi kasutada värvivalikust Registration Color(All).

Peavad olema määratud 100% mustaks(K).

Naturaalse sügavmusta protsendid on : C 40%, M 30%, Y 30%, K 100%.

Joone paksus ei tohiks olla väiksem kui 0,2 pt=0,05mm ja seda trükituna ühe värviga.

Peavad failis olema määratud 100 % mustaks(K) ning jooned ja objektid peavad olema vektorgraafikas.

Kõik raamatu failid: sisu, kaaned, UV-kohtlakk, foolio, surutrükk, eeslehed(erandina eeslehed sisut), stantsijoonis – tuleb esitada eraldi failidena.

Võivad olla tehtud sama mõõduga kui sisu – esimesed eeslehed neli lehekülge ja tagumised eeslehed neli lehekülge(lk õiges järjekorras).

Võib teha ka kahe lehekülje laotusena.

Kui eeslehed  on n-ö sisust, siis tuleb need leheküljed ka raamatu sisule lisada, nii et

esimeste eeslehtede esimene lehekülg on valge ja tagumiste eeselehtede viimane lehekülg on valge, sest need kleebitakse papi külge.

.

Kaaned tuleb saata laotusena, ka sisekaaned. Pehmekaanelistel raamatutel tuleb küsida trükikojast selja paksust ja kõvakaanelistel raamatutele täpset kaanejoonist ja selle mõõte ka järgida.

Meie trükikojas on pehmekaaneliste raamatutel sooned 7 mm seljast.

Kõvakaanelistel raamatutel 9 mm seljast(järgi kaanejoonist).

Peavad olema 300 dpi ja bitmap piltidel 600 dpi.

Peavad olema PDF-faili kaasa pandud(embedded).

Ei tohi kasutada 8 punkti või väiksemaid (kõrgus väiksem kui 3 mm, joone paksus alla 0,3 mm) valgeid tekste (knockout) värvipinna sees ega mitmest osavärvist (C+M+Y+K) koosnevaid (nt heledaid) tekste.

Kursiivis või šeriifidega kirja minimaalne suurus värvilistel objektidel peab olema vähemalt 10 punkti.

Värvilistel taustadel olevatele mustadele kujunduselementidele ja tekstidele (100% K) tuleb lisada musta ületrükk (black overprint). Mustadele pindadele, millel soovitakse vältida ületrükki (näiteks pildi või tausta läbikumamine seda katvast mustast kastist) tuleb kasutada ületrükita musta – C 1%, M 1%, Y 1%, K 100%.

Värvilistele objektidel, tekstidel jne (v.a 100% must) ei tohi olla ületrükki.

Kujundamisel tuleb arvestada, et kõik mustad objektid (100% musta värvi tekstid ja taustad) lisatakse trükikvaliteedi tõstmise eesmärgil trükikojas automaatselt.

Ära kasuta valgel värvil ja ka teistel värvilistel(mitte mustadel) tekstidel ületrükki ning kontrolli värvi muutmisel, et ületrükk on maha võetud.

Erinevat värvi objektide kokkupuute kohas on vajalik, et tumedama objekti serv kataks heledama objekti serva värvi 0,08 mm ülekattega (trapping).

Eriti kehtib see Pantone värvide kohta.

Negatiivteksti korral(valge tekst mitmevärvilisel mustal taustal) aitab värvide kokkutrüki probleeme vähendada nn keep-away trapping - tekstile on lisatud 0,1…0,15 mm äärejoon, mille värviks on ületrükita must C 1%, M 1%, Y 1%, K 100%.

Seda saab kasutada suuremate tekstide juures.